Jenom blázen by chtěl být normální.

Sociální vs. Názorové předsudky

26. června 2009 v 17:26 | Pierre |  osobní deník
K napsání tohoto článku mě přimělo několik podnětů z poslední doby, které se odehrály v mém okolí. Většina lidí totiž stále není schopna pochopit, že to jak se oblékám nezávisí na tom jak hluboko mám do peněženky. Nejde totiž o peníze, ale o moje vlastní postoje a myšlenky, které v tomto směru mám. Přijde mi totiž naprosto stupidní kupovat si na sebe drahé oblečení pouze z toho důvodu, abych ukázal svému okolí, že na to prostě mám.
Příklad první: Nedávno, když jsme se v práci bavili o oblečení a kamarád "listoval" na internetu v katalogu nějaké mě neznámé módní firmě, tak z něj vylezlo že má na sobě mikinu za 5 litrů(ano 5 tisíc korun českých). Já jen tak zakroutil očima a hleděl jsem si svého, protože se v poslední době snažím být tolerantní a věděl jsem že by došlo asi k nějaké výměně názorů, která by dopadla špatně.
Příklad druhý: Asi před čtvrt rokem při tradiční cestě vlakem z Ústí do Prahy jsem potkal jednoho bývalého bratrova spolužáka ze ZŠ, když jsme si tak povídali, vmísila se nám do hovoru naproti sedící asi třicetiletá paní(myslím že paní) a tak jsme vzájemně konverzovali na různá témata. Když došla řeč na finanční stránku a já povídal, že žiji celkem v pohodě a že nemám s penězi žádné problémy, podívala se na mé manžestráky a jen tak se posměšně pousmála. V tom mi došlo, že jde o dalšího člověka, který to prostě nechápe.
Příklad třetí: Nedávno jsem šel po ulici(ano i to docela často dělávám), a prošel jsem kolem skupinky chlapců. Jednalo o takové ty typické šampónky, kteří měli nažehlené oblečení a nagelované vlásky. Když jsem pokračoval dál, zaslechl jsem něco ve smyslu: "heh tak tohle bych si na sebe teda nevzal" Zřejmě šlo o mojí červenou kostkovanou košili, která se díky tomuto komplimentu (pro mě je toto kompliment) stala mou oblíbenou. Sám jsem si v duchu řekl, no jo já ty vaše Adidasky a Majky taky nechci.

Lidé mají pocit, že dokážou odhadnout podle oblečení, které nosí člověk na sobě, jaké má finanční zajištění, ale to v mnoha případech to není prostě a jednoduše pravda.
Nejvíc na zvracení mi je, když někde zaslechnu slovo Trendy. Co to jako znamená, že nějaký ňouma na druhém konci světa řekne: "v létě pofrčí růžové oblečení se žlutými hvězdičkami" a všichni si to hned poletí koupit. Směšné.
Vždyť to je důvod proč se odlišujeme od většiny zvířat. Máme vlastní rozum. Máme své názory, myšlenky a postoje. Tak proč se chovat jako stádo ovcí(ovcím se tímto omlouvám).

Nikdy mě nikdo nedonutí, abych se stal frikulínem!!

Vysvětlete mi, proč si někdo koupí mikinu za 5000, protože já to nechápu???

PS: Článek byl prostě jen o tom, že NEJDE O PENÍZE ALE O POSTOJE A NÁZORY, a to lidé nějak nechápou.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Jeremy Jeremy | Web | 26. června 2009 v 17:59 | Reagovat

Mluvíš mi z duše. Počet kusů oblečení značky Adidas nebo Nike bych spočítal na prstech jedné ruky a pokud si dobře vzpomínám, tak je mám beztak jen proto, že byly zlevněny aspoň o 70 procent :-)
Co se týče mikiny za 5000 - vysvětlení je poměrně jednoduché - vše je otázka priorit. A někteří lidé mají žebříčky naprosto jiné, než my ostatní a pro ně mikina za 5 táců je důležitá, tak si ji koupí. S tím prostě nic nenaděláš. Samozřejmě druhá stránka věci je ta, že většinou super drahá mikina nebo tričko hovoří o malosti jedince, který je nosí. Neuvědomují si, že jsou vlastně chodící reklamy :-)

2 Nikitka Nikitka | Web | 27. června 2009 v 11:47 | Reagovat

No jo, tak to chodí. Lidi si kupují drahé hadry, protože nemají své jiné pořádné zájmy, do kterých by finance vložili, jsou takoví trochu jednodušší no...:) Ale hlavně že mají tu mikinu za 5 táců :)

3 Libor Libor | Web | 27. června 2009 v 18:23 | Reagovat

Celá móda by se de facto dala trivializovat na manipulaci s davy pomocí vhodně vybraných metod. Někteří lidé tomu podléhají více a jiní méně. Domnívám se, že v nějaké minimální míře tomu však podléhá asi skutečně skoro každý (jinak bychom tu v létě chodili v pytlovinách ovázaných provázkem).
To slovo Trendy bychom tedy mohli zjednodušit na: být takovým, jakým mě chtějí velké módní koncerny.
Tato skutečnost asi nikoho moc nepřekvapí.
Nedávno jsem ale četl jednu studii od Václava Bělohradského, ve které tvrdil, že toto vše (móda, modelky, reklamy, apod) jsou určité prvky derealizace. Tedy, prvky, které náš svět vyčistí od "nežádoucích efektů" (např. smrt, bolest,..) a nastíní ideální svět - v podstatě takový stav permanentního štěstí.
Docela ponižující pro lidstvo, ne? :)

4 Tomáš Tomáš | Web | 27. června 2009 v 20:52 | Reagovat

Už jsem na tohle téma taky napsal kdysi článek, tak se nebudu opakovat. Shrnu to jednou větou: "Já ty prachy raději utratím za něco na zub" :)

5 Chemarin Chemarin | Web | 27. června 2009 v 22:55 | Reagovat

Jéééé, kdybych já měla vzpomínat na svá "mladá léta" (odpusťte, nevím jak to říct), kdy jsem byla terčem spolužáků za ty "hadry", co nosím, za tu bižuterii, co si beru...ach, ach, nezbývá mi než se pousmát, protože oni jsou všichni tak stejní a my tak originální, Pijerku ;-)  :D

6 ašu kešu ašu kešu | Web | 29. června 2009 v 9:01 | Reagovat

panebože, jak já to nesnášim, to povrchní souzení lidí podle toho, jak vypadaj a co maj na sobě..!
mikinu za pět litrů bych si nikdy nekoupila, za tu nejdražší sem dala asi desetinu, zbytek by padl na spoustu jinejch věcí:)

7 Polgara Polgara | Web | 29. června 2009 v 14:12 | Reagovat

Přijde mi ubohé, odsuzovat někoho, kdo na sobě nemá nějaké dražší oblečení, třeba ta rekace té pani ve vlaku.
Mám kamarádku která se obléká, ehm které je móda ukradená a je to výborný a chytrý člověk.
Nevím, zda je originální to, že nosím to co ostatní. To už jaksi neni originalita, ale tupost.

8 zuzka zuzka | Web | 29. června 2009 v 16:51 | Reagovat

Taky mi zůstává rozum stát nad mikinami za 5 litrů, botami nad 3 litry a o dalších částech oblečení už radši ani nemluvím.. Přitom jde většinou jen o značku, která je ještě u nás v Čechách silně nadhodnocená. To co se tady nosí jako "trendy" a tak dál, jinde ve světě bys byl za hastroše. Aspoň tohle říká kamarádka.. ;o)
Každopádně s tímhle jsem se setkávala už od dětství. Že ten, kdo nosil věci od Vietnamců byl looser a tak podobně.V některých lidech to bohužel zůstalo

9 Pierre Pierre | 29. června 2009 v 17:06 | Reagovat

[1]: No jo máš asi pravdu, nevím jestli je správné mít jim tu povrchnost za zlé, prostě každý má právo zvolit si svou vlastní cestu.

[2]: no jo, zbytečné rozhazování peněz, které se dají využít na něco jiného

[3]: Tomu poslednímu odstavci moc nerozumím.

[4]: třeba :), nebo vhodně investovat :)

[5]: No jo jsme hastroši. :-D

[6]: Jsou v přesile, ale to je možná dobře.

[7]: No oni většinou ty chytřejší se oblékají alternativně, protože nevidí důvod proč vyhodit zbytečně prachy za oblečení a ještě někomu dělat reklamu. Tím se nechci nikoho dotknout a ani si hrát na nějakého intelektuálního snobistu, jen mi to tak přijde

[8]: Pak se diví, že nemají za co zaplatit nájem, hlavně že mají mikču.   :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama